Agricolan päivän ohjelmaa Turussa

maanantaina 23. maaliskuuta, 2015

Agricolan päivän vietto torstaina 9.4.2015 alkaa Turussa klo 11 perinteisellä seppeleenlaskulla Agricolan patsaalla Tuomiokirkon vieressä. Seppeleenlaskun jälkeen ohjelma jatkuu Tuomiokirkon Agricola-kappelissa, jossa professori Kaisa Häkkinen kertoo Suomen reformaattorin ja kirjakielen isän elämäntyöstä. Tässä vaiheessa seuraan liittyy myös itse Mikael…

Iltapäivällä klo 14 alkaa Maarian seurakunnan ja Mikael Agricola -seuran yhteinen tilaisuus Maarian kirkossa (Maunu Tavastin katu 2). Tilaisuuden teemana on ”Maarian kirkko Agricolan aikaan”. Professori Markus Hiekkanen kertoo kirkon historiasta aiheenaan ”Eletään vuotta 1549: Mikael Agricola ja juuri sata vuotta täyttänyt Maarian kirkko”. Professori Jyrki Knuutila jatkaa avaamalla näkymiä Agricolan ajan kirkolliseen elämään aiheenaan ”Maarian kirkkotilan käyttö Mikael Agricolan kirkkokäsikirjan (1549) mukaan”. Tilaisuuden musiikista vastaavat Maarian seurakunnan muusikot. Tilaisuuden päätteeksi yleisöllä on mahdollisuus nauttia kahvista ja keskustella edellä kuullusta.

Klo 16.30 alkaa Turun yliopistolla Suomen Kielen Seuran nimistöntutkimukseen liittyvä Nimien iltapäivä -seminaari. Seminaari pidetään Turun yliopiston Fennicumin suomen kielen seminaarisalissa (Henrikinkatu 3, 1. krs.). Tilaisuudessa käsitellään muun muassa nimistöntutkimuksen ajankohtaisia aiheita, helsinkiläistä nimimaisemaa, unkarilaisen henkilönnimistön uusia virtauksia sekä lasten etunimien valintaa Suomessa asuvissa monikielisissä perheissä.

Agricolan päivän päätteeksi Turun Kellariravintola (Linnankatu 16) kutsuu klo 19.30 nauttimaan Agricolan ajan ruoka- ja juomakulttuurista. Yhdessä Mikael Agricola -seuran ja Laitilan Wirvoitusjuomatehtaan kanssa toteutetun illan ohjelmassa on herkullisten makuelämysten lisäksi mielenkiintoisia puheenvuoroja ja musiikkia.

Mikael Agricola -seura toivottaa kaikki lämpimästi tervetulleiksi Agricolan päivän tapahtumiin.

Jätä vastaus