Emeritaprofessori Kaisa Häkkiselle Alfred Kordelinin palkinto

maanantaina 7. marraskuuta, 2016

Alfred Kordelinin säätiö on myöntänyt Mikael Agricola -seuran varapuheenjohtajalle, professori emerita Kaisa Häkkiselle palkinnon suomalaisen sivistyksen hyväksi tehdystä työstä. Palkinnon suuruus on 30 000 euroa.

Kaisa Häkkinen on kielihistoriaan, etymologiaan ja oppihistoriaan erikoistunut suomen ja sen sukukielten tutkija. Häkkinen on ollut erityisen kiinnostunut vanhoista suomalaisista sanoista, joiden alkuperän hän on pyrkinyt selvittämään. Palkintoperusteluissa mainitaan, että Häkkinen on julkaissut tieteellisten monografioiden lisäksi useita oppikirjoja ja tehnyt yhteistyötä eri alojen tutkijoiden kanssa monipuolisissa aiheissa, kuten lintu- ja kasvitieteessä tai kirkkomusiikissa.

Häkkinen on ylivertainen tieteen yleistajuistaja: Hänet tunnetaan lehtikolumneistaan ja esimerkiksi Agricolan suomella kirjoitetusta Aku Ankasta. Palkintoperustelujen mukaan Häkkinen on erinomainen esimerkki tutkijasta, joka on kansanomaistanut tieteen tuloksia meidän kaikkien iloksi.

Alfred Kordelinin säätiön tiedotteen voi lukea täältä.

hakkinen-agricola

Suomen kielen emeritaprofessori Kaisa Häkkinen taustallaan Mikael Agricola. Kuva: Timo Häkkinen.

Jätä vastaus